8 min branja

Ko dobimo diagnozo delna neplodnost ali pa nepojasnjena neplodnost, nas v prvi vrsti usmerijo na IVF proces. V tem članku ti želim pokazati raziskavo, ki potrjuje, da je Sensiplan metoda zanesljiv način kako si izboljšati možnosti zanositve. 

Zaključek te raziskave (v enem stavku) je bil, da usposabljanje žensk oz. učenje žensk ter parov, Sensiplan metode, da prepoznajo svojo plodno okno v ciklu, se pokaže kot razumska “prva linija” (mogoče bolje prevedeno prvi korak?) v terapiji pri obvladovanju “subfertility” oz. “zmanjšane plodnosti”. 

Kaj zajema diagnozo neplodnosti v Sloveniji?

Namreč, v Sloveniji razdelimo neplodnost na primarno ter sekundarno neplodnost.
 
O primarni neplodnosti govorimo, ko pri paru še ni prišlo do zanositve; o sekundarni neplodnosti govorimo, ko je par v preteklosti že zanosil, sedaj pa do zanositve ne pride.
 
Sama definicija neplodnosti pa je: “O neplodnosti govorimo, ko pri paru ne pride do zanositve po enem letu rednih, nezaščitenih spolnih odnosov.”
 
Torej s to definicijo damo vse v isti koš. Namreč obstajajo pari, pri katerih se ženska srečuje z diagnozo PCOS ali cističnimi jajčniki ali pa bodisi celo amenorejo, slabšo ovarijsko zalogo, moški pa z slabšo kvaliteto spermijev,.. Prav tako so v istem košu pari, ki bi potrebovali že prej medicinsko pomoč, saj je morda neprehodnost jajcevodov, pregrada v maternici ali kaj podobnega. Prav tako, spadajo v isti koš tisti pari, ki morda niti nimajo spolnih odnosov v najbolj optimalnih plodnih dnevih ali pa v primeru, da ima ženska kljub rednim ovulacijam, prekratko lutealno fazo in se “težje” zanositev obdrži.
 
Medtem ko v raziskavi: “Natural conception rates in subfertile couples following fertility awareness training”, objavljen 2017 v
Gynecology and Obstetrics 295(4) razdeljuje neplodnost na: “infertility” in “subfertility”
 
V tem primeru se neplodnost nanaša na: “can never get pregnant without medical help”
 
“Subfertility,” slovenskega izraza za to ni, mogoče kot Katja pravi iz Zavedanja plodnosti “zmanjšana plodnost” ali pa kot pravi svetovalka na IVF najdeš jo pod imenom Najin čudež, “(močno) zmanjšana plodnost”. V raziskavi je definirano kot: couples with subfertility may sometimes achieve a pregnancy in a natural way.
 
Ta redefinicija nam lahko že da neko moč. Saj vemo, da npr. ženske s PCOS lahko z določenimi življenjskimi spremembami pridejo do rednejših ovulacij, prav tako vemo, da lahko izboljšamo z majhnimi koraki moško plodnost ali pa vsaj v obeh primeri obdržimo trenutno kvaliteto “zaloge”. 

Razlogi za neplodnost?

UKC Ljubljana pravi, da so največji vzroki pri ženskah za neplodnost:

  • PCOS (sindrom policističnih jajčnikov)
  • debelost (tako piše na reproduktivni kliniki)
  • endometrioza
  • neprehodnost jajcevodov

Včasih pa tudi vzrokov ne odkrijejo, v tem primeru se reče nepojasnjena neplodnost.

 

Ne glede na diagnozo se da marskaj narediti prej

V kolikor je npr. delna neplodnost zaradi PCOS diagnoze ali drugega neuravnovešenega hormonskega stanja, vemo, da se da marsikaj narediti da se to stanje izboljša. Bodisi s uravnoteženo, kvalitetno in prilagojenemu stabilnemu krvnemu sladkorju prehrano, ki nahrani hormone in spodbuja telo ter možgane do ovulacije. 

To je go-to ne glede na reproduktivni izziv s katerim se trenutno soočaš.

 

Verjamem pa, da si/sta že marsikaj poskusila in vedno znova upala, pa do rezultatov (vsaj takšnih kot bi si jih želela) še ni prišlo, zato sta se obrnila na umetno kliniko. 

 

Bi pa želela samo nežno prenesti sporočilo in ugotovitve raziskave, da je v tem em procesu Sensiplan metoda lahko v podporo.

Okej, o kakšni raziskavi torej govorim?

V raziskavi objavljeni 2017 v Gynecology and Obstetrics 295(4) z naslovom: 

 “Natural conception rates in subfertile couples following fertility awareness training” so prikazali rezultate raziskave v katere so zajeli 187 žensk z zmanjšano plodnost, ki so šle čez trening učenja Sensiplan metode in so naslednjih 8 mesecev opazovale svoj cikel.

 

Pod zmanjšano plodnost spadajo torej tudi pari z nepojasnjeno neplodnostjo. 

 
Ženske stare med 21 in 47 let so se trudile pred začetkom tečaja že zanositi in v roku povprečnih 3,5 let (razpon vse med 1 in 8 letom truda) ni prišlo do željenega pluska. Amenoreja in neprehodnost jajcevodov so bili izključeni iz raziskave. Dodatnih 7 žensk, ki so se pridružile tej raziskavi tik ob začetku treninga, so prišle do zanositve že v času učenja začetka učenje te metode; to se je potem smatralo kot spontani delež zanositve ne glede na učenje Sensiplan metode.

"Zmožnost zanositve po tečaju se je povečala na 38%!"

Rezulati raziskave so pokazali, da se je zmožnost zanositve po tečaju  povečala na 38% kar je večja možnost od povprečne zmožnosti zanositve parov, ki se niso naučili te metode, ta naj bi bila 21,6%.
 
Tisti pari, ki želijo zanositi in jim ni uspelo v roku 1-2let, se jim je možnost za zanositev po tečaju povečala na 58%
 
Zanimiv podatek je tudi, ženske nad 35 let starostjo (kjer je skupna kolektivna stopnja nosečnosti 25% – torej sem se štejejo ženske, ki na kratko redno ovulirajo), ki so poskušale zanositi že več kot dve leti, se jim je v neki točki bistveno zmanjšala možnost za naravno zanositev.🫤
  
Pri tem moramo vedeti, da ja, biološke ura ne moremo “z bioheckat” ne glede na vse trende na socialnih omrežjih, evolucijsko se biološko telo ne more v 100 letih tako hitro spremeniti, kaj šele da bi spremenilo tako kompleksen sistem, ki ga je ovulacijski cikel deležen. Zato, se moramo zavedati, da je v povprečju (govorim o povprečju) optimalni čas za zanositev med 23/25 – 35 letom. Seveda je pa odvisno od ženske do ženske in absolutno od načina življenja, menstrualne zgodovine ter genetike. To ne pomeni, da ženske nad 35 ne morejo do zanositve. Odvisno je od primera do primera.

Zaključek in priporočilo raziskave

Zaključek te raziskave (v enem stavku) je bil, da usposabljanje žensk oz. učenje žensk ter parov, Sensiplan metode, da prepoznajo svojo plodno okno v ciklu, se pokaže kot razumska “prva linija” (mogoče bolje prevedeno prvi korak?) v terapiji pri obvladovanju “subfertility” oz. “zmanjšane plodnosti”.
 
Sensiplan vedno znova dokazuje že 60 let, kako koristna je ta metoda za primere doseganja nosečnosti tudi tistih parov, katere bi v Sloveniji že poslali na umetno kliniko (npr. pare, ki se soočajo z PCOS, amenorejo,..).

Več o raziskavi..

A ni to super novica?

A ni to noro zanimivo? Da imamo še eno orodje, ki nam je dostopno in ki je tako preprosto kot je pravilno spremljanje svojih telesnih znakov. 
Ko se naučimo Sensiplan metode, se ne naučimo le pravil za določanje plodnih in neplodnih dni, ampak se naučimo tudi enega orodja, ki nam je v pomoč pri diagnosticiranju, ki nam zanesljivo pove, kdaj je bila ovulacija, kdaj so plodni dnevi, koliko je dolga lutealna faza, se je lutealna faza zaradi dodajanja določenih hormonskih pripravkov podaljšala. S tem tudi lažje in natančneje določita z ginekologom oz. z IVF svetovalko dneve. Veliko bolj zanesljivo od aplikacije ali morebitnih pametnih ur. 
 
Edini zanesljiv vir o tem kaj se ti dogaja v telesu so tvoji telesni znaki in ob pravilnem spremljanju ter interpretiranju teh znakov, smo opolnomočene, saj razumemo kaj se dogaja in kdaj. 
 
Sama sem bila diagnosticirana z neplodnostjo pri 22 letih, pri 25 letih sem prvič ovulirala po letih neovulacije in vse do tega, da danes pri 31 sem (sedaj že!) potrdila 8 zaporedni cikel z ovulacijo!
 
In sama ne bi zmogla priti do tega, če ne bi res spremljala kaj se mi dogaja v telesu.
 
Ne pravim, da ima Sensiplan vse odgovore. Ne pravim, da imam jst vse odgovore. (OMG valda jih nimam lol!), ampak a ni fino, da obstaja eno tako orodje, ki ne posega v telo, ne pusti stranskih učinkov, enkrat ko se naučiš imaš znanje for life, je lahko tvoj real time vodnik, ko testiraš neke nove rešitve za tvoje celostno zdravje, je lahko diagnostično orodje, lahko uporabljaš kot izogibanje nosečnosti ali pa kot doseganje nosečnosti, pa še uporabljaš jo lahko potem v času po porodu in v času dojenja. Mislim top!
 
Verjamem, pa da ni enega odgovora za vse.
 
Morda nekatere potrebujete nekaj čisto drugega. Na takšne situacije jaz rada gledam celostno, saj ne govorimo le o možnosti ovulacije in zanositve ampak govorimo o celostnem zdravju ženske.🥰
 

Želim ti/vama vso srečo na tej poti! Naj čimprej pride do željenega plusa! 🙏✨

Naj vama bo Sensiplan v podporo

Učenje simptotermalne metode je seveda mnogo več kot samo orodje za določanje plodnih in neplodnih dni, v tem času spoznaš bolj poglobljeno sebe skozi svoj cikel. Pridobiš podrobnejši vpogled v svoje telo in delovanje svojega cikla, kar ti velikokrat poda marsikatere odgovore na vprašanje katere jih iščeš zunaj sebe. 

Spoznaj menstrualni cikel.

Prenesi brezplačen priročnik in spoznaj kaj se dogaja v menstrualnem ciklu.

V priročniku izveš kaj se dogaja v ciklu, kaj pomeni zdrav vs. nezdrav cikel