Okoli same menstruacije je veliko predsodkov, od dolžine menstrualnega cikla, do kako bi moralo izgledati, do tega kaj bi morale vse početi. Najprej si oglejmo kaj se sploh v telesu dogaja v enem menstrualnem ciklusu. 

Za prvi dan cikla se torej šteje prvi dan krvavitve (morda se pred ”pravo pošiljko” pojavi rjavkastordeča kri, to se še ne šteje za prvi dan krvavitve, to je posledica ko oba hormona, estrogen in progesteron upadeta, za prvi dan se šteje sveža ”pošiljka” krvi). V tem času so možni krči ter bolečine v nižjem predelu trebuha. Hormona estrogen in progesteron, ki sta zelo pomembna pri ženskem ciklu, sta na najnižji ravni. V celem menstrualnem ciklu temperaturo razdelimo na dva dela, višji nivo ter nižji nivo. Višji nivo pomeni dvig temperature, medtem ko nižji nivo pomeni upad temperature. V času menstruacije imamo navadno nižji nivo temperature.

Folikel stimulirajoči hormon

Navadno drugi dan menstrualnega cikla, hipofiza (del v možganih) sporoči ter ”naroči” hormon FSH (folikel stimulirajoči hormon). To je hormon, ki spodbuja rast foliklov. Folikli so delci v jajčnikih, izgledajo kot neki mehurčki znotraj teh mehurčkov pa je jajčna celica.  V času menstruacije je čas mirovanja, počivanja, refkleksije. Sama menstruacija nekateri pravijo, da je meditativno stanje. Smo zelo intuitivne. Obračamo se navznoter ter spuščamo vse, kar nam ni služilo v tem mesecu. Je odličen čas za spuščanje starih navad. V tem času, ker imamo energije manj in smo bolj pasivne, je priporočljivo, da storimo le najnujnejše, ostalo pustimo za druge dni. V službi torej opravimo le kakšna rutinska dela, če le lahko, nove projekte, velike sestanke ipd. pa prestavimo. Vzemimo si čas zase in svoj počitek. V tem času je ključno da se umirimo ter obrnemo navznoter in naberemo nove energije za prihodnji mesec.

FOLIKULARNA FAZA

S tem, ko možgani sprostijo in naročijo FSH hormon, se tudi hormon estrogen prične povečevati, saj je potreben za rast foliklov. V tem času do ovulacije se folikli razvijajo, najbolj dominanten ‘prevzeme’ vlogo ter izkoristi ves estrogen za svojo rast, ostali folikli odmrejo. V enem menstrualnem ciklu naše telo proizvede eno jajčece, ki ima potencial oploditve. Hormon estrogen narašča, progesteron je nizek. V tem času imamo tudi nižji nivo temperature. Maternični vrat se nam počasi odpira ter prehaja iz čvrstega v mehak. V tem času pridobivamo več energije, volje do življenja, nove ideje, nove vizije, smo zelo aktivne in počutimo se, da smo sposobne česarkoli.

OVULACIJA

Do ovulacije pride, ko možgani v krvi zaznajo, da je dovolj estrogena in zato sprosti LH hormon  (luteinizirajoči hormon), ki je odgovoren za ovulacijo, prav tako pa pospeši rast testosterona. LH hormon spodbudi, da razvit folikel poči ter sprosti zrelo jajčece v jajcevod. Tu je naloga jajcevoda, da ujame jajčece ter ga usmeri po jajcevodu. Do morebitne oploditve pride v samem jajcevodu, nato potrebuje celica 4-5 dni, da pripotuje do maternice, kjer se, če je ugodno okolje, primerno ugnezdi. V tem času se celice delijo in nič ne rastejo.

Dvig temperature

Temperatura se v času ovulacije dvigne, ker pa točno ne moremo določiti kdaj se bo jajčece sprostil se je potrebno zavedati, da se temperatura lahko dvigne tudi 2 dni pred ovulacijo ali pa dan po njej. V tem času je tudi maternični vrat odprt, pomakne se nižje v nožnico in je mehak, pripravljene smo za ‘vstop’ in oploditev.

Kvalitetna sluz

Najbolj kvalitetna sluz za preživetje semenčic je vodena, vlažna, mokra, raztegljiva, prozorna, potegne se v nitko, občutek, da odteče kot voda. Semenčice v času ovulacije, kjer imamo ugodno sluz lahko preživijo 5-6 dni. V tem času čakajo, da se jajčece sprosti po jajcevodu, ko se to zgodi, se prične »šprint«. Kot zanimivost, po zadnjih raziskavah iz Univerzitete v Heidelbergu pravijo, da tudi če je morda prva semenčica prva prišla do jajčeca, ni nujno, da bo prišlo do oploditve. Jajčece nekje ‘odpre vrata’ nekje pa ne. Torej je lahko druga ali tretja ali pa četrta semenčica, ki pride do jajčece, šele ‘dovolj kompatibilna za vstop’. V času ovulacije smo najbolj energetične in aktivne. Je odličen čas za izpeljavo novih projektov, velikih nastopov, pomembnih sestankov, novih vizij ipd.

FAZA RUMENEGA TELESCA

Če do oploditve ne pride, se maternični vrat zapre (ni več prehoda). Iz folikularnih  celic se spremenijo najprej v rdečkasta telesca nato v rumena telesca. To obdobje imenujemo tudi obdobje rumenega telesca ali kot družba opredeljuje PMS. Rumena telesca vsebujejo progesteron, ta pa zavira nastajanje novih jajčec, torej blokira FSH hormon. Zmanjša se estrogen in testosteron.

 

Sluz v tem času postane gosta, lepljiva ali je pa ni. Če je sluz gosta tudi morebitna semenčice težje preživijo v njej. Lahko imamo občutljive dojke, doživljamo napihnjenost. Smo bolj umirjene in počasne, razpoloženja se lahko zelo hitro menjajo. V tem času je fino, da se izogibamo večjih projektov ali da si zadamo nove projekte, temveč le izpeljemo tisto, kar smo si zadale ter se počasi umirjamo. PMS pa naša družba definira zato, ker smo v tem času ‘brez dlake na jeziku’, če si prej nismo upale česa reči, sedaj kar povemo, postavimo se tudi zase, vidimo kje so meje, lažje opazimo slabosti (če smo v času ovulacije vidile svet kot lep, rožnat, pozitiven ipd., ga sedaj več ne). Pravijo, da je v tem času fino podpisovati pogodbe, saj vidimo direktno čez, vidimo resnico, saj se naše telo pripravlja na čiščenje. Smo bolj v stiku s same sabo.

Spoznaj menstrualni cikel.

Prenesi brezplačen priročnik in spoznaj kaj se dogaja v menstrualnem ciklu.

V priročniku izveš kateri hormoni so predvladujoči in kako vplivajo nate.